Šviesa. Menas. Inovacijos.
 
 
 • Ekspertų

Patarimai

Apie šviesą žinome daug, tad visus apšvietimo rūpesčius galite patikėti Gaudrės apšvietimo specialistams. Vien tik pačių šviestuvų tinkamam apšvietimui nepakanka. Kokybiško apšvietimo sistema yra kompleksinis sprendimas, kur daug elementų turi būti nepriekaištingi: optimalus ir subalansuotas šviesos paskirstymas, mažas akinimas, aukšas spalvų perdavimo indeksas, mažos elektros energijos sąnaudos.

 • 01 SVETAINE a288b8a3

  Interjero apšvietimas

  Šiuolaikinio būsto jaukumas ir komfortas didele dalimi priklauso nuo kokybiško apšvietimo. Jo pagalba galima pakeisti net patį nuobodžiausią interjerą. Naujausių apšvietimo sistemų galimybės tokios plačios, kad  nekeičiant baldų padėties, patalpa gali įgyti skirtingus pavidalus.
  Esame labai pripratę prie seno konservatyvaus patalpų apšvietimo, tačiau tradiciniai šviestuvai, pritvirtinti kambario viduryje, nepajudinama kryptimi šviečiantys bra ir toršerai nebeatitinka šiandienos apšvietimo reikalavimų. Pagrindiniai šiuolaikiniai kriterijai- mobilumas ir įvairumas, kuriuos galima pasiekti derinant išskaidytą ar atsispindintį apšvietimą su paslankiais šviesos akcentais- ryškiais nukreiptos šviesos pluoštais.
  Galime ilgai vardinti apšvietimo technikos rinkos, bet išsamiau paminėsime kelis populiarius ir įdomius variantus. Itin patrauklus akims apšvietimas, kai jis išsiskiria subtilia, minkšta šviesa, meta šešėlius, pasižymi vienoda nuo sienų, lubų ar grindų paviršiaus atsispindinčios šviesos ryškumo sklaida. Tokį apšvietimą sukuria neskaidrūs rutulio ar pusrutulio formos šviestuvai, kurie, lauždami tiesioginius spindulius, nepraleidžia akinamos šviesos.
  Jų skleidžiama išskaidyta šviesa yra naudingiausia žmogui ir geriausiai tinka bendram patalpos apšvietimui. Tokius šviesos šaltinius galima labai lengvai išdėstyti, jie gali “keliauti” visa viršutine patalpos plokštuma. Tokį pat apšvietimo tipą sudaro ant metalinių konstrukcijų pritvirtintos ar į pakabinamas lubas įmontuojamos halogeninės lempos.
  Įdomus interjero sprendimas- tokius šviesos šaltinius įmontuoti įvairiose pakabinamose konstrukcijose taip, kad šviesa atsispindėtų nuo horizontalių paviršių. Idealus variantas, jei būtų galima keisti apšvietimo kampą.
  Labai populiarus bendro apšvietimo tipas šiuo metu yra nedidelių lubų šviestuvų išdėstymas palei viršutinį patalpos perimetrą. Tokie šaltiniai atspindi šviesą nuo grindų ir didelę jos dalį atiduoda atgal, vienodai paskirstant po visą kambarį. Atspindėta šviesa suteikia patalpai nesvarumo ir skaidrumo efektą, tuo sudarydama komfortišką ir tolygų apšvietimą. Panašų efektą galima pasiekti ir nukraipus kelių toršerų, sieninių šviestuvų skleidžiamą šviesą į lubas. Neretai taikomas variantas, kai lubiniai šviestuvai “pridengiami” specialiu virš jų esančiu sienos “iškyšuliu” einančiu išilgai sienų. Tai pastebimai padidina patalpos erdvę ir pabrėžia gerąsias erdvės konfigūracijos savybes.
  Pagrindiniu bendro apšvietimo elementu išlieka šviestuvas, tai ypatingai liečia klasikiniu būdu pastatytus ir išplanuotus būstus. Tačiau visai nebūtina juos kabinti patalpos centre- jo vieta ten, kur šviestuvas labiausiai reikalingas, pavyzdžiui, virš pietų stalo ar poilsio zonos. Kambario apšvietimas bus nepilnas, jeigu nebus panaudojamas vietinis ir dekoratyvinis apšvietimas. Net daugiau, kai kurioms patalpoms, tokioms kaip darbo kabinetas ar miegamasis, bendras apšvietimas išvis nebūtinas. Tokiu atveju visas apšvietimo krūvis tenka vietiniams šviesos šaltiniams. Stalinės lempos, bra ir lubų šviestuvai puikiai apšvies reikalingą objektą, likusioje kambario dalyje sukurdami jaukią prieblandą. Šiam tikslui puikiai tinka ir toršerai. Būtina išsirinkti tokius modelius, kuriuose įmontuotos keičiančios padėtį lempos. Jei manote, kad toršerai yra moraliai pasenę, vertėtų žinoti, jog pastaruoju metu jie smarkiai pasikeitė ir šiuolaikiniai modeliai puikiai įsilieja į interjerą, tapdami neatimama bei mėgiama jo dalimi.
  Dekoratyvinis apšvietimas suteiks bet kuriam interjerui išbaigtumo ir universalumo. Apšvieskite tiesioginiais spinduliais labaiusiai vykusias detales: nišas, masyvias vazas, skulptūras ir kt. Labai įdomų vaizdą sukuria vienoje eilėje sienoje įmontuoti šviestuvai, kurie apšviečia tik nedidelius plotelius, sudarydami iliuminatoriaus efektą. Kitas sienų apšvietimo variantas- apatinis grindinis apšvietimas. Šviesos spinduliai nukreipti į sieną daro interjerą paslaptingą.
  Gyvenamųjų patalpų apšvietimas yra svarbus ne tik siekiant išsaugoti sveikas akis,- jis stimuliuoja galvos smegenų veiklą ir leidžia tinkamai ilsėtis. Todėl reikia labai rimtai rinktis buto, namo, biuro apšvietimą. 

  Plačiau
 • 1

  10 patarimų kaip dirbtinio apšvietimo pagalba padidinti ar sumažinti erdvę

  Egzistuoja daugybė būdų, kurių pagalba galima padidinti ar sumažinti erdvę. Jūsų patogumui pateikiame keletą taisyklių, kurias galite pritaikyti praktikoje planuojant, koreguojant gyvenamosios patalpos interjerą:
  1. Maksimalus sienų apšvietimas bei gerai šviesą atspindinčių medžiagų naudojimas jų apdailai leis jums vizualiai praplatinti erdvę. Tai yra labai aktualu mažose patalpose;
  2. Didelių patalpų apšvietimui geriausia naudoti tiesioginės šviesos šviestuvus;
  3. Virtualų patalpos dydžio vaizdą galima koreguoti, keičiant atsispindinčios nuo grindų, sienų ir lubų šviesos skaistį;
  4. Atsispindinti ar išskaidyta šviesa akivaizdžiai didina erdvę;
  5. Sumažinti lubų aukštį pavyks jei ant jų įtaisysite šviestuvus, kurių šviesa nukreipta į sienas;
  6. Virtualiai paaukštinti lubas galima priešingu būdu: ant sienų itvirtintų šviestuvų šviesą nukreipti į viršų. Ryškiai apšviestos lubos atrodys aukštesnės.
  7. Norint akivaizdžiai praplatinti siaurą koridorių, reikia šviestuvus išdėstyti lygia horizontalia linija ant vienos iš patalpos sienų. Dažna šviestuvų padėtis- kai jie pakabinami pagal lubų centro liniją, atvirkščiai- sumažina erdvę;
  8. Apšviesta siena koridoriaus gale daro jį platesnį;
  9. Kad ilgas koridorius atrodytų gilesnis, galima ant lubų patalpinti lygią eilę vienodo tipo šviestuvų;
  10. 2000 lx  apšviestumas jame būnant mažiausiai 2 val. į dieną gydo Jus nuo depresijos.

  Teisingai sureguliuotu apšvietimu galima ne tik koreguoti patalpų geometriją, akcentuoti norimas interjero detales, bet ir užmaskuoti tai, ką norima palikti šešėlyje.
  Tikimės mūsų patarimai jums padės tai padaryti.

  Plačiau
 • NUOTR

  DARBO VIETOS APŠVIETIMAS

  Įrengiant darbo vietos apšvietimą biure ar namuose, galioja kelios pagrindinės taisyklės, nepriklausomai nuo to, ar tai didelis atviro tipo biuras, ar vaiko darbo vieta. Geriausia šviesa yra natūrali. Žmogus kaip biologinė būtybė yra pilnai prisitaikęs gyventi pagal natūralų paros ritmą ir tinkamiausia šviesa yra tokia, kokia tuo metu yra lauke. Deja, mūsų gyvenimo ciklas ne visai sutampa su paros ritmu, ir todėl reikia ir dirbtinės šviesos. Be to, ne visur ir ne visada galime turėti pakankamai natūralios šviesos net dieną. Tačiau, kur galima, visada rekomenduočiau naudoti natūralią šviesą. Ji pati ekologiškiausia ir dar nemokama. Įrengiant biuro darbo vietos apšvietimą galioja kelios pagrindinės taisyklės, nepriklausomai nuo to ar tai didelis atviro tipo biuras, ar vaiko darbo vieta jo kambaryje.
  Kontrastų reikia vengti. Pirmiausia, reikėtų vengti didelių kontrastų (skaisčio skirtumų). Turbūt esate pastebėję, kad saulės atokaitoje vidurdienį skaityti baltame lape juodai parašytą tekstą yra ne itin malonu. O juk apšvieta yra didžiausia kokia tik gali būti. Taip yra būtent dėl didelio kontrasto. Dideli kontrastai vargina akis, ilgesnį laiką padirbėjus regėjimo įtempimo reikalaujantį darbą kontrastingoje aplinkoje, silpsta regėjimas. Todėl nerekomenduojama sėdėti žiūrint į langą. Saulėtą dieną tai mažina ekrano matomumą ir sukuria aštrius šešėlius. Tamsiu paros metu apšvieta už lango yra dešimtis ir šimtus kartų mažesnė už darbo vietos apšvietą, kontrastas yra didžiulis. Geriau, jei darbo vieta bus pasukta šonu į langą. Jei dėl architektūrinių ar planavimo ypatybių reikia sėdėti prieš langą, rekomenduočiau įsirengti žaliuzes ar roletus.
  Apskritai, dirbant tipinį biuro darbą, geriau būtų, kad į regėjimo lauką nepakliūtų tamsūs paviršiai, juoda spalva (venkite tamsių spalvų baldų), nes tai neišvengiamai sukuria didelius kontrastus. Šešėliai taip pat sukuria aštrius kontrastus. Skaistis apšviestoje vietoje ir šešėlyje gali skirtis dešimtis kartų. Kad būtų išvengta aštrių šešėlių, nereikėtų įsileisti tiesioginės saulės šviesos. Galima ją išskaidyti matine šviesia medžiaga arba naudoti žaliuzes. Dirbtiniam apšvietimui reikia naudoti ne taškinius šviesos šaltinius, o išsklaidytą šviesą. Labai tinka netiesioginė šviesa, kuomet beveik nėra šešėlių. Tiesa, vien netiesioginę šviesą naudoti nėra energetiškai efektyvu, todėl dažnai naudojami kombinuotos tiesioginės ir netiesioginės šviesos šviestuvai. Optimalus santykis būtų apie 60-70 proc. netiesioginės ir 40-30 proc. tiesioginės šviesos. Geriausia naudoti pakabinamus šviestuvus. Jie, palyginti su toršerais, pigesni ir leidžia laisviau formuoti interjerą nei sieniniai šviestuvai. Be to, jų pasirinkimas yra didžiausias.
  Šviestuvai neturi akinti
  Kitas svarbus dalykas yra akinimas. Turbūt daugeliui yra tekę važiuoti automobiliu tamsiu paros metu. Kuomet neapšviestame kelio ruože iš priekio atvažiuoja automobilis, kelias apsišviečia žymiai geriau, tačiau matomumas ženkliai suprastėja. Taip yra būtent dėl akinimo. Akinimą gali sukurti ir saulė, nuo jo apsisaugoti padeda žaliuzės. Kalbant apie dirbtinį apšvietimą, labai svarbu yra šviestuvo vieta ir jo optika. Šviestuvo vietą geriausiai gali parinkti specialistas, atsižvelgęs į situaciją. Šviestuvas turėtų neakinti ne tik toje dabo vietoje dirbančio žmogaus, bet ir kitų toje patalpoje esančių. Dėl akinimo taip pat nereikėtų „peršviesti“ lubų – jei atstumas nuo šviestuvo iki lubų yra nedidelis, netiesioginės šviesos šviestuvas gali apšviesti lubas taip ryškiai, kad pradeda akinti pačios lubos. Pastarieji pastebėjimai mažiau aktualūs, jei patalpoje yra tik viena darbo vieta.
  Šiuo metu šviestuvams sukurta įvairių optikų, mažinančių akinimą. Tai ir jau seniai žinomos parabolinės aliuminio grotelės, ir mikroprizmatiniai sklaidytuvai, ir įvairūs lęįšiai, mikrodownlight tipo optika. Staliniai šviestuvai rečiau naudojami profesionaliam darbo vietos apšvietimui. Jei turime pakankamai gerą (200-300 lx) bendrą apšvietą, tuomet papildomam darbo vietos apšvietimui galima naudoti stalinį šviestuvą. Naudoti vien stalinį šviestuvą nėra gerai, nes sukuriami itin dideli kontrastai.
  Šviestuvų pasirinkimas
  Pasirenkant konkretų šviestuvą darbo vietai šiandien derėtų rinktis tarp T5 dienos šviesos (liuminescencinių) lempų ir LED. LED šviestuvai dažnai yra ekonomiškesni nei dienos šviesos, tačiau kokybiški LED yra gerokai brangesni už dienos šviesos lempas. Jei norite nebrangaus varianto, geriau rinktis dienos šviesos lempas. Ar atsipirks investicija į LED šviestuvą, daug priklausys nuo naudojimo intensyvumo. Jei investicija į LED šviestuvus lyginant su T5 dienos šviesos lempomis leis sutaupyti 20-30 proc. energijos, tai investicija į išmanią valdymo sistemą leis sutaupyti iki 80 proc. elektros energijos.
  Kita vertus, jei estetika yra svarbiau už kainą, LED leidžia sukurti visai kitokį šviestuvo dizainą nei dienos šviesos lempos. Laikui bėgant (manau, per 2-5 metus) LED šviestuvų kaina turėtų susilyginti su dienos šviesos šviestuvų kaina.
  Šviesos valdymas
  Kitas dalykas, į ką reikia atkreipti dėmesį, yra valdymas. Namų biure dažniausiai užtenka paprasto jungiklio, tačiau didesniame biure verta įrengti automatines šviesos valdymo sistemas. Toumet šviestuvas pats prisitemdo arba išsijungia tuomet, kaip pakanka natūralios šviesos. Kitas aspektas – buvimo jutikliai. Jie itin tinka, kuomet darbuotojas ne visą darbo laiką būna darbo vietoje. Toks jutiklis leidžia pritemdyti ar visai išjungti apšvietimą, kai darbo vietoje nieko nėra.

  Simas Rinkevičius, UAB „Gaudrė“

   

  Plačiau